logo1 logo2 logo3
Úvod Kontakt O škole Pro rodiče Pro žáky Družina Jídelna

Aktualizováno 23.4. 2018

Prezentace školy2018/2019


Srdíčkový den


J. Pecháčková
Organizátorka na ZŠ HostiviceLyžařský zájezd Postalm 2019


Ve dnech 20. - 24.3.2019 se uskutečnil lyžařský zájezd pro 6. až 9. ročníky do rakouského Postalmu, který je situován nedaleko Salcburku v severovýchodní části rakouských Alp.

Náplní tohoto kurzu bylo osvojení si základních lyžařských dovedností, jako je jízda na vleku, jízda v pluhu, smýkaný oblouk a carvingový oblouk. Pro pokročilé lyžaře pak jen zdokonalení svých dovedností a to i v jízdě na snowboardu. Žáci byli rozděleni do 2 družstev dle svých dovedností. V každém družstvu bylo dostatek času pro odstraňování nedostatků s každým žákem individuálně. V letošním roce jsme měli ideální sněhové podmínky a krásné, slunečné počasí umocňovalo krásu zdejší alpské přírody, kterou ocenili jak žáci, tak vyučující.

Ubytování i stravování bylo opravdu perfektní. Žáci byli ubytováni v krásném, typicky rakouském penzionu, situovaném přímo na sjezdovce, s vlastní koupelnou, TV a dalším vybavením na každém apartmánu. Jídlo 3x denně s bohatými přílohami - dezerty, ovocem a zeleninou. Vyzkoušeli jsme i tradiční rakouská jídla.

Ve večerních hodinách byl pro žáky připraven program v podobě teoretických přednášek, společenských her a volné zábavy. Žáci byli ohodnoceni na závěr kurzu diplomem a malou odměnou za jejich snahu

Příjemným pobytem i skvělou atmosférou byli nadšeni i instruktor kurzu Mgr. Daniel Hlava a vedoucí kurzu Mgr. Veronika Prokůpková. Už teď se těšíme na příští zimu a další takto povedený kurz.V. Prokůpková
Třídní 6. CSoutěž v recitaci


Ve středu 20. 3. 2019 se již počtvrté uskutečnilo školní kolo soutěže v sólové recitaci kategorie žáků 4. a 5. ročníku. Předcházela mu třídní kola, z nichž tři nejúspěšnější recitátoři každé třídy příslušných ročníků postoupili do školního kola. Soutěže se letos zúčastnilo 24 žáků. Každý z nich přednesl báseň před porotou, kterou tvořily třídní paní učitelky zastoupených tříd. Ty pak po vzájemné domluvě vybraly nejlepší recitátory. Třetí místo obsadili Jindřich Markus Mičan a Michal Hradil ze 4. A, druhé místo patřilo Elišce Bohoňkové ze 4. D a vítězem se stal Jakub Malý z 5. D, který nás zaujal přednesem básně Balada o drobnostech. Za své výkony si odnášeli zasloužený diplom. Všechny ostatní děti byly odměněny pochvalným listem.H. Kučerová
Třídní 5. D
2017/2018


Výsledky testování SCIO


Někteří z našich žáků dosáhli během testování SCIO nejlepších výsledků v rámci kraje.

Ocenění

Mgr. Vladislava Koulová
Zástupkyně pro II. stupeň
Soutěž v programování webuMichal Dubský
Učitel informatiky


2016/2017


Olympiáda v angličtině


BYLI JSME NA OLYMPIÁDĚ V ANGLICKÉM JAZYCE

Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce se konalo 22.2. v Dolních Břežanech. Naši školu reprezentovali vítězové školního kola, Simon Olsen ze 7. třídy a Matěj Petkov z 9. třídy. Obě kategorie, mladších a starších žáků, začaly soutěž gramatickým testem, následoval poslech a čtení s porozuměním.Po těchto disciplínách postoupilo deset nejlepších z každé kategorie do druhého kola, které bylo zaměřeno na konverzaci. Oběma našim klukům se podařilo postoupit a úspěšní byli i v této části. Simon Olsen ve své kategorii zvítězil a Matěj Petkov vybojoval krásné 3. místo.

CO O SVÉM ÚSPĚCHU ŘEKLI SAMI KLUCI?

Matěj P. : V mé kategorii bylo 37 žáků,kteří všichni prošli školním kolem olympiády z anglického jazyka. Byli sice tvrdý oříšek,ale i tak jsem se vytáhl na 3. místo.Problem mi dělal gramatický test,ve kterém jsem měl nejméně bodů,naopak ze “speakingu” jsem měl bodů nejvíce.

Simon O. :Já jsem měl konkurenci 29 žáků,z kategorie 1.A.Všichni žáci byli dobře připravení, ale já nejlíp, protože jsem po napínavé soutěži skončil první. Nejlépe mi šel “speaking” , ale ani v poslechu a testu jsem neměl žádné větší problémy . O prvním místě jsem snil. A podařilo se! Se svým výkonem jsem spokojený.

-Co tě na olympiádu nejvíce připravilo?

Matěj: Asi to, že mám na angličtinu talent a také to,že ve škole máme dobrou výuku angličtiny, každý rok jsem v olympiádě dopadl o něco lépe.

Simon: Dorozumívací jazyk mezi mnou a mým tátou je angličtina a je to asi také tím,že máme skvělou učitelku angličtiny.

-Jak ses před olympiádou cítil?

Matěj: Vyrovnaně,nikdy se necítím vystresovaně před testem.

Simon: Přiznávám,že jsem měl trochu trému,ale nakonec jsem s tím neměl problém.


Jana Konývková
učitelka angličtiny
2015/2016


Stonožka 3


Žáci třetích tříd se účastnili srovnávání v rámci ČR. Zde jsou výsledky. Překonali jsme 80% škol v ČR.


Vlasta Koulová
Zástupkyně úro II. stupeňVýsledky matematických soutěží


Také v letošním roce se naši žáci účastnili matematických soutěží. Zde jsou výsledky z Klokana 2016 a tady z Pythagoriády.


Vlasta Ryšavá
Školní organizátorka soutěží
Postalm 2016


V letošním školním roce jsme zorganizovali školu v přírodě pro žáky 6. A s lyžováním do rakouského Postalmu, který je situován nedaleko Salzburku v severovýchodní části rakouských Alp. Žáci byli ubytováni v krásném, typicky rakouském penzionu přímo na sjezdovce, s vlastním sociálním zařízením na každém pokoji. Jídlo 3 krát denně s bohatou přílohou, deserty, ovocem a zeleninou. Vyzkoušeli jsme i tradiční rakouská jídla. Náplní této ŠVP bylo hlavně stmelení kolektivu třídy a zlepšení vztahů mezi dětmi, protože ještě neměli možnost společně vyjet do přírody na delší dobu. Tuto třídu mám jako třídní učitel prvním rokem a myslím si, že společný pobyt a poznání se navzájem je základem dalšího působení žáků na této škole. Děti si zároveň osvojily základní lyžařské dovednosti, jako je jízda na vleku, oblouky v pluhu, snožné oblouky a pro pokročilé lyžaře i carvingový oblouk. Děti se na škole v přírodě samozřejmě i učily a večer jsme si našli čas na společné hry a soutěže, které se dětem moc líbily. Děti byly rozděleny do dvou družstev. V letošním roce byly i ideální lyžařské podmínky a slunečné počasí umocňovalo krásu zdejší alpské přírody. Jen jeden den nás překvapila mlha, kdy jsme využili tento čas i k jiným aktivitám na sněhu, které umožňuje tento areál. Na závěr pobytu byli žáci ohodnoceni diplomem a malou odměnou za jejich snahu na sněhu a v soutěžích. Byli vyhodnoceni i nejlepší lyžaři, kteří zvládli první samostatné oblouky na svahu. A žáci se opět těší na další společné zážitky.

Příjemným pobytem i skvělou atmosférou byly nadšeny i instruktorky Bc. Veronika Prokůpková a vedoucí kurzu a třídní učitelka Věra Prokůpková


Zde k nahlédnutí!

Věra Prokůpková
vedoucí kurzu2014/2015


Great Britain 2015 - Putování za Harry Potterem


Poznávací zájezdy do Velké Británie hostivická škola pořádá celou řadu let. Tentokrát zvolila paní učitelka Lišková velice lákavý a výjimečný program. V pondělí 25.května odpoledne jsme vyrazili na dalekou, dobrodružnou cestu. Kromě nejznámějších památek Londýna nás čekala prohlídka Oxfordské univerzity. Procházeli jsme místy nám známými z některých scén filmu a nasáli jsme atmosféru krásného parku, kde studenti odpočívají během svých volných hodin.

Hlavním bodem zájezdu byla návštěva Warner Bros studia. Zavítali jsme do nejrůznějších filmových prostor, viděli jsme model školy čar a kouzel v Bradavicích, prohlédli jsme si figuríny různých nadpřirozených bytostí, kostýmy a kouzelnické rekvizity. Zaujala nás Hagridova chýše, Brumbálova pracovna nebo laboratoř profesora Snapea. Rozhodně bylo stále se na co dívat. Čas strávený ve studiu se nám zdál příliš krátký na zaznamenání všech zajímavých detailů.

Pro nás velmi přínosný byl také pobyt v anglických rodinách. Ať chcete nebo ne, musíte komunikovat jen anglicky, což někdy přináší i spoustu úsměvných situací. Cesta domů byla náročná, ale rozhodně tento několikadenní výlet stál za to.

Za nás všechny chci moc poděkovat paní učitelce Liškové, která nám všechny ty silné zážitky umožnila. Obdivujeme její humor, to že se dokáže naladit na naší notu. Chápe naše výstřelky i poklesky, řeší s námi různé situace a především se nás dokáže zastat. Naučila nás všímat si památek, vidět, že každá budova má svůj charakter, že každý stát je výjimečný a má svou kulturu. Rozhodně si při budoucí návštěvě Velké Británie každý z nás vzpomene právě na paní učitelku Liškovou.


Zde k nahlédnutí!

Iveta Šenerová
Žákyně 9.AČeský den proti rakovině


Tento rok se naše základní škola poprvé zúčastnila sbírky Český den proti rakovině. A tak jsme si my, dobrovolníci 9.B, oblékli žlutá trička, vzali si košíček měsíčků lékařských, letáky a vak na peníze a vydali se na náměstí. Ve dvojicích jsme po dvou hodinách oslovovali lidi a oni většinou s úsměvem přispívali na dobrou věc. Za pouhých 6 hodin jsme vybrali 7 769 korun.

Chtěli bychom poděkovat paní učitelce Pecháčkové za organizaci, dobrovolníkům za jejich snahu a všem, co přispěli. Přispívalo se na dobrou věc, takže můžete mít radost, že pomáháte lidem, kteří to opravdu potřebují. Nikdy nevíte, kdy to může postihnout i vás.

Děkujeme a doufáme, že i příští rok se potkáte na náměstí s dobrovolníky z naší školy.


Zde k nahlédnutí!

Za všechny dobrovolníky Kateřina Rokytová a Tereza Beránková
žákyně 9.BMatematická soutěž "Klokan"


20.3. 2015 proběhla i na naší škole oblíbená matematická soutěž „KLOKAN“.

Zde jsou výsledky v jednotlivých kategoriích Kadet 8.a 9. ročník, Benjamin 6. a 7.ročník a Klokánek 4. a 5.ročník


Mgr. Vlasta Ryšavá
Školní organizátorka soutěže2013/2014


AUSCHWITZ – BIRKENAU, exkurze 8.a 9.ročníků


Na konci letošního dubna přišla paní učitelka Bc. Michaela Rosenkranzová s návrhem, navázat na probírané učivo exkurzí přímo do bývalého koncentračního tábora. V pátek 16.května, brzy ráno, jsme se tedy vypravili na místa, která jsou vzpomínkou na nejtragičtější události dějin lidstva. Po celou dobu exkurze v polském Auschwitzu nás provázel déšť. Jakoby samo nebe plakalo nad zmařenými životy nevinných lidí, kteří v nepopsatelných podmínkách prožívali pro nás nepředstavitelné hrůzy. Celá atmosféra tohoto pietního místa je natolik tísnivá, že jsme všichni poslouchali výklad průvodkyně se zatajeným dechem a mnohdy se nám draly slzy do očí. Přesto byla tato exkurze velice důležitým završením učiva občanské výchovy a dějepisu. Učitel dějepisu, pan Michal Dubský, mohl přímo na místě dětem vysvětlovat některé historické souvislosti.

Všichni jsme již někdy slyšeli, že v koncentračních táborech prováděli nacisté na židech „nepředstavitelná zvěrstva“. Nesouhlasíme! Zvíře zabíjí rychle, čistě a jen v takové míře, aby ukojilo hlad. Hrůzy mučíren každého věku, věznic a koncentračních táborů dokáže vymyslet jen zvrhlý, bezcitný a zfanatizovaný člověk. Důkazem je právě vyhlazovací koncentrační tábor Auschwitz a Birkenau - Březinka ( známější pod ne zcela přesným názvem Osvětim ).

Mimo jiné zazněla také krutá pravda o vyhlazování židovské rasy, týkající se dětí. Mezi prvními byly po příjezdu transportu vražděny a zplynovány právě děti ( do šestnácti let ). Ženy, které byly i přes kruté podmínky ještě schopny pracovat, byly „prozatím“ ponechány naživu a uměle sterilovány, aby již nikdy děti mít nemohly. Velkým „úspěchem“ nacistických trýznitelů prý bylo, že dokázali vysterilovat až 1000 žen týdně. Značné množství zeslabených žen umíralo bezprostředně po zákroku nebo zanedlouho po něm. Právě těmito zrůdnostmi mělo být zaručeno vyhlazení rasy jako takové. Ženy, které byly těhotné už při příjezdu do tábora a podařilo se jim tajně porodit, v mnoha případech raději samy zmařily život svého novorozeného dítěte, jen aby ho uchránily od mučení, pokusů prováděných nacisty a pomalého, trýznivého umírání. Matky pak často volily dobrovolnou smrt skokem do elektrických ohradníků. Elektrické dráty byly strašnou možností, jak mohli lidé sami rozhodnout o svém konci. Většina těchto ubohých lidí patřila k věřícím. Jak trýznivé tedy byly okamžiky jejich života,když uvážíme, že jak zabití, tak sebevraždu jim zakazovala právě jejich víra?

Možná namítnete, že pro školní exkurzi jsou tato místa příliš drsná a že by děti měly být ušetřeny pohledu na důkazy těchto hrůz. Dovolíme si citovat slova naší polské průvodkyně, která velmi přesně vystihla důvod, proč se naše exkurze uskutečnila: „Je dobře, že jste se na toto pietní místo přijely podívat právě vy, děti, protože děti byly mezi prvními obětmi nacistického vraždění. Je velice důležité, aby současné děti pravdu znaly. Jen tak můžeme uctít památku zavražděných. Po 1.světové válce se všichni dušovali, že podobné hrůzy již nikdy nedopustí. O 20 let později přišla 2.světová válka, ještě děsivější a lidé umírali hrůzněji a v mnohem větší míře. Pokud budou současné děti znát pravdu, i když krutou, snad budou schopny zabránit tomu, aby se podobné hrůzy v budoucnu opakovaly.“

Exkurze zanechala ve všech účastnících hluboké dojmy. Žáci 8.A byli natolik plni emocí, že vytvořili projekt, který odráží všechny nejdůležitější postřehy z exkurze. Tento projekt je vystaven ve vitríně budovy městské knihovny, pro ty z vás, kteří neměli možnost toto místo navštívit.

Fotografie z exkurze najdete na stránkách naší školy.

Bc. Michaela Rosenkranzová a Martina Erbová
Organizátorky exkurzePrachovské skály a hrad Trosky 4.A


Jeli jsme autobusem, a když jsme zastavili, tak jsme uviděli les a okolní krajinu. Šli jsme lesem a viděli jsme obrovské pískovcové skály. Byla to dřina a chtělo to hodně výdrže, ale stálo to za to, protože jsme chodili úzkými místy a viděli jsme mnoho ptáků. Když jsme byli na místě, z malého místa jsme uviděli krajinu i skály. Jedna se jmenovala Mnich a druhá Jehla. Pak jsme jeli autobusem a hráli různé hry. Když jsme po druhé vystoupili z autobusu, měli jsme namířeno na hrad Trosky. Nejdříve jsme šli na Babu a potom na Pannu. Baba byla menší a Panna vyšší. Bohužel jsme se nedostali až úplně nahoru, ale to nevadí, i tak to byla nádhera. Chtěla bych jet ještě s cestovní kanceláří CK2 na další výlet, protože mě to velice bavilo.

Aneta Rajtorová
Žákyně 4.ASportovně ozdravný pobyt s prvky zážitkové pedagogiky Chorvatsko Pakoštane 6.6. – 15.6.2014


Stejně jako v minulých letech, tak i letos uspořádala ZŠ Hostivice ozdravný pobyt žáků v Chorvatsku. Naše motto i nadále je: „Zážitek je prožitek." Tento pobyt byl připraven pro žáky s prvky prožitkové pedagogiky. Letos se zúčastnilo celkem 28 žáků naší školy.

V pátek večer rodiče předali své miláčky do péče tří vedoucích v čele s paní učitelkou Prokůpkovou. Tento rok jsme vyrazili směrem na Slovensko, dále přes Maďarsko a Chorvatsko přímo k moři. Děti byly ubytovány v krásném pensionu přímo u moře s českým názvem Milan. Kuchyně nabízela opět domácí stravu z rukou šikovné paní kuchařky Jitky z CK Topinka.

Děti si užily dny plné her na téma: "Po stopách mnicha Babulase.“ Za dávných časů vlády římského impéria, bylo město Pakoštane místem setkání obchodníků, kupců a učených mnichů. Jedním z nich byl mnich jménem Babulas. Děti bojovaly o ceny, snažily se vytvořit nový kolektiv různého věkového rozdílu, který spolu prožije pěkné chvíle v přírodě. Formou hry se snažily i procvičit anglický jazyk. Soutěžili jsme ve sportovních disciplínách a realizovali jsme různé strategické hry ve skupinkách i jednotlivcích.Tento rok jsme se vydali na výlet lodí k ostrovům Kornati a Vrgada. Pluli jsme na otevřené moře,kde nás čekala krásná příroda, pohled na delfíní rodinku při lovu a v závěru oběd na ostrově. Děti si pobyt opravdu užily a již se těší na příští rok.

Fotografie z pobytu dětí najdete na stránkách naší školy.

Prokůpková Věra
učitel, lektor zážitkové pedagogikyŠkolní výlet 4.B


V úterý 3.6.naše třída 4.B společně se třídou 4.A. jela do Prachovských skal a na zříceninu hradu Trosky s cestovní kanceláří CK2. Nejprve jsme jeli autobusem do Prachovských skal. Když jsme dorazili na místo, vydali jsme se na první vyhlídku. Navštívili jsme i mnoho dalších .Nejvíce se mi líbila vyhlídka Míru,odkud bylo vidět všude po okolí. Taky jsme se museli prorvat různými úzkými soutěskami. Když jsme tyhle všechny úkoly splnili, vrátili jsme se k autobusu, který nás odvezl pod zříceninu hradu Trosky, kde nás čekal výstup na strmý kopec. Na vrcholu jsme byli unaveni, a tak jsme se posilnili svačinou. Pak jsme vyšli na první věž Babu, kde nám pan průvodce vyprávěl pověst o hradu Trosky. Druhá věž nebyla dostupná až nahoru, proto jsme vystoupali jen na nižší vyhlídku.

Nakonec jsme se vrátili k autobusu, který nás odvezl zpátky k Lidlu v Hostivici, kde mě vyzvedli rodiče. Výlet se mi moc líbil.

Simon Olsen
žák 4.BÚspěch žáků ZŠ v Chemické olympiádě


Už po Vánocích se někteří žáci 9. tříd začali pilně připravovat na Chemickou olympiádu – nejvyšší českou chemickou soutěž pořádanou Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Soutěž je vyhlašována každoročně a je určena pro žáky základních a středních škol. V únoru tohoto roku proběhlo na ZŠ Hostivice školní kolo této náročné soutěže a dva žáci s velmi slibným bodovým hodnocením byli nominováni do kola okresního, jedna žákyně pak postoupila jako náhradník. V pátek 21. března se konalo okresní kolo Chemické olympiády v ZŠ Brjanská v Kladně a s radostí můžeme říci, že se oba žáci 9. B dokázali fantasticky prosadit. Daniel Tričkov vyřešil všechny úlohy nejlépe ze všech zúčastněných a v okresním kole zvítězil, Tereza Uhrová obsadila krásné 3. místo. Oba tedy postupují do krajského kola. Za jejich snahu a aktivní přístup děkujeme a přejeme hodně dalších takových úspěchů.

Mgr. Renata Trhlínová
vyučující chemieMatematický klokan


V pátek 21.3.2014 proběhla v celé ČR, tak jako každoročně, oblíbená soutěž Matematický klokan. K úspěchu v této soutěži vedou nejenom matematické znalosti, ale hlavně logické uvažování a dobrý úsudek. Jak naši žáci uspěli v kategoriích Klokánek, Benjamin a Kadet, ukazují následující přehledy těch nejúspěšnějších.

Vlasta Ryšavá
vyučující matematikyOlympiáda v Zeměpise


Dne 18.3.2014 se vybraní žáci 6. a 7. ročníků zúčastnili okresního kola zeměpisné olympiády konané na Gymnáziu Hostivice

Simona Chmelíková
vyučující zeměpisuNaši mladí florbalisté


Žáci 4. a 5. tříd naší školy se 17.10.2013 již tradičně zúčastnili florbalového turnaje středočeských škol okresu Praha - západ. Turnaj se uskutečnil ve sportovním areálu HAMR v Praze - Braníku.

Chlapci bojovali statečně a obsadili ve své skupině 3. místo. Všem tedy děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy a blahopřejeme!

Ivana Urešová
vyučující tělesné výchovy2012/2013


Gotika - život rytířů za vlády Lucemburků


Dne 7. května na naši školu po roce opět zavítala herecká a šermířská skupina Pernštejni, tentokrát s interaktivním pořadem Gotika – život rytířů za vlády Lucemburků. V rámci pořadu měly děti možnost seznámit se s typickým rytířem i jeho vybavením a zároveň asistovat ve scénáři – David z 9.A měl kupříkladu možnost obléknout plnou plátovou zbroj.

Dvojice herců poutavým způsobem popisovala život a dovednosti rytířů, trojice vybraných žáků předvedla ostatním nájezd se dřevcem. Vítězný Václav Šemelík ze 7.B. byl následně pasován na rytíře.

Interaktivní pořad byl prokládaný hranými scénkami z naší historie, třebas Jana Lucemburského, Karla IV. nebo Zikmunda s Václavem IV. Na závěr proběhla ukázka souboje rytířů na meče a sekyry.

Děti, zejména ty menší, byly pořadem nadšeny a již se těšíme na příští rok a další jistě zajímavý díl.

Zde k nahlédnutí!

Michal Dubský
vyučující dějepisuVýstava výtvarných prací žáků 2. stupně


Již podruhé se letos uskutečnila výstava výtvarných prací žáků 2.stupně ve foyer Obecního úřadu Hostivice. Paní učitelka Mgr.S.Šulcová, která žáky na 2.stupni hostivické ZŠ ve výtvarné výchově vede, chtěla tímto představit i veřejnosti, jak se žákům ve výtvarné tvorbě daří. Kdo zná prostory 2.stupně zdejší ZŠ, ví, že výtvarné úspěchy dýchají i z výzdoby školy. Oproti loňsku proběhla dokonce 5.2.2013 slavnostní vernisáž za hudebního doprovodu paní Svobodové a jejích malých svěřenců. Zazněly veselé písničky vykouzlené dětmi a jejich flétničkami. Výstava sklidila pozitivní ohlasy veřejnosti a žáci se již nyní i s paní učitelkou Šulcovou těší na příští rok. Je to úžasná motivace!!!

Zde k nahlédnutí!

Mgr. Soňa Šulcová
vyučující VVAnglická olympiáda


Koncem ledna jsme pro žáky 7. až 9. tříd uspořádali olympiádu v anglickém jazyce. Žáci si ověřili své znalosti v gramatickém testu, v porozumění čteného textu, v poslechu rodilých mluvčí a nakonec i svou schopnost promluvit v angličtině na zadané konverzační téma.

Soutěžilo se ve dvou věkových kategoriích, skupina mladších byla zastoupena žáky 7. tříd, starší skupinu tvořili žáci 8. a 9. ročníků. K nejzajímavější části olympiády patřila prezentace konverzačních témat, která probíhala před soutěžícími i dalšími žáky, kteří se přišli jen podívat a podpořit své kamarády. Témata, která byla losována, byla různorodá, bydlení, cestování, trávení volného času apod. Všichni soutěžící se s nimi vypořádali se ctí. Na porotě, složené z vyučujících anglického jazyka, byl pak nelehký úkol, vybrat z každé kategorie vítěze, který bude naši školu reprezentovat v okresním kole. Po sečtení všech bodů z jednotlivých částí soutěže se vítězkou v kategorii mladších stala Lucie Vokálová a v kategorii starších Ján Hudymáč.

Okresní kolo olympiády v anglickém jazyce se konalo 13. února v Dolních Břežanech. A oba naši žáci v něm byli úspěšní. Lucie Vokálová obsadila 2. místo, získala 92 bodů z celkového počtu 100 bodů a měla zcela nejlepší ústní projev. Ján Hudymáč získal v silně obsazené kategorii starších žáků 3. místo a získal celkem 91 bodů.

Mgr. Jana Konývková
vyučující anglického jazykaŠkolní sport<


V říjnu a listopadu se konaly okresní přebory ve florbalu, zařazené do školní sportovní ligy okresu Praha – západ. Žáci ŽŠ Hostivice se v konkurenci 17 družstev rozhodně neztratili. V kategorii 8.- 9.tříd obsadili 4. místo, v kategorii 4.- 5. tříd a 6.-7 tříd dvě druhá místa. (na fotografii družstvo žáků 6.-7.ročníků)

Jaroslav Kalouch
učitel tělesné výchovy2012/2013


Úspěšná reprezentace školy


8.prosince se v Jesenici u Prahy uskutečnilo okresní kolo v košíkové pro školy okresu Praha-západ. Stejně jako v loňském roce zajistila Asociace školních sportovních klubů rozhodčí se zkušenostmi z basketbalové ligy.

Školy byly rozděleny do 3 skupin po 5 družstvech. Naši žáci byli vylosováni do 1. skupiny s družstvy Mníšku, Dobřichovic, Roztok a Velkých Přílep. Vzhledem k nejlepšímu skóre skupinu vyhráli a stejně úspěšní byli v semifinále, kde porazili družstva Dolních Břežan a Černošic.

Ve finále je čekalo dosud neporažené družstvo z Vraného. V dramatickém zápase vyhrál náš tým o jeden koš a stal se přeborníkem okresu Praha - západ. Karel Charvát se stal s 30 body 2. nejlepším střelcem turnaje.

Vítězné družstvo tvořili:

K.Charvát, D.Linek, E.Bukoci, Z.Skružný, J.Malík, F.Solar, R.Hajlich, K.Freudenfeld a M.Jaroš.

Děkujeme za vzornou reprezentaci školy a blahopřejeme!

Věra Penková
vedoucí družstvaOlympiáda a vítězství


Dolní Břežany byly místem konání okresního kola olympiády v českém jazyce. Dne 20. března vyslala i naše škola dvě své zástupkyně, žákyně devátých ročníků Petru Vokálovou a Terezu Štěpánovou.

Soutěže se zúčastnilo 29 žáků základních škol našeho okresu. Smíšené pocity bezprostředně po olympiádě vystřídala velká radost z úspěchu dívek. Tereza Štěpánová soutěž vyhrála a Petra Vokálová obsadila 5.-7.místo. Prvenstvím naše škola navázala na vítězná tažení let minulých. Oběma děvčatům patří náš dík za vzornou reprezentaci školy, ale i svého jména. Tereza Štěpánová postoupila do krajského kola, které proběhne v květnu.

Mgr. Renáta Havelková
vyučující ČJ"Šéfredaktor Eda hledá korektora"


byl název čtenářské soutěže, které se zúčastnili na začátku letošního roku i kluci a holčičky ze třetích tříd hostivické školy. Vyhlásilo ji nakladatelství Thovt, které je zaměřeno výhradně na literaturu pro děti a snaží se tak přispívat k jejich pozitivnímu vztahu ke knihám, které jim přináší zábavu, poučení a v neposlední řadě i vzdělání.

V této soutěži se děti na chvíli staly korektory a svědomitě opravovaly text šéfredaktora Edy. Text obsahoval chyby - především přesmyčky, chybějící písmena, změněné významy slov. Součástí práce byly také vzkazy Edovi. Ať již to bylo upozornění, že takové chyby by neudělal ani třeťák nebo pochvalné vyjádření, že text byl vtipný a poučný a že se soutěžící těší na knihy, které byly odměnou za nejlepší práce.

Vyhodnocení soutěže najdete zde.

p. učitelky 3. tříd"Podzimní drak"


Projekt 1. ročníků

Školní knihovna v říjnu připravila pro 1. ročníky projekt "Podzimní drak". Děkujeme všem zúčastněným žákům a jejich rodičům, p. učitelkám za pomoc při realizaci projektu. Přiletělo za námi celkem 57 krásných draků a dráčků. Vítězné práce vybrala nezávislá porota z řad pedagogů, žáků a technických zaměstnanců školy.

Martina Erbová
vedoucí školní knihovnyFlorbalový turnaj


Dne 14.11. 2011 se zúčastnili žáci 4.A., 5.A., 5.B. naší školy 5. ročníku florbalového turnaje středočeských základních škol v Praze - Bráníku v krásné sportovní hale HAMR. Po skvělém výkou obsadili naši žáci vynikající 3. místo z celkového počtu 15 školních družstev. Děkujeme za vzornou repreznetaci naší školy a srdečně blahopřejeme!

Ing. Ivana Urešová
vyučující TV2010/2011


Olympiáda z českého jazyka


Naše škola se každoročně účastní okresního kola OJČ. Postupují do ní vždy dva nejlepší ze školního kola. Letošní ročník se konal již tradičně v Dolních Břežanech a to 22.3.

Po loňském vítězství žáka Neumanna jsme neporušili úspěšnou tradici ani letos. Vítězkou se stala žákyně 9. A Františka Havlíčková. Své slohové přednosti uplatnila při zpracování zadaného tématu "Nikdy nemám nouzi …." Místo teček si zvolila možnost - "přátele a kamarády". Myslím, že právě tato varianta porotu zaujala.

Své schopnosti a vědomosti může dále uplatnit v krajském kole, do kterého za okres Praha-západ postoupila.

K jejímu výkonu

Blahopřejeme!

Mgr. Věra Penková
vyučující českého jazykaSlavili jsme úspěch na soutěži v anglickém jazyce


V letošním roce se uskutečnil již 11. ročník Vědomostní soutěže pro děti se zájmem o angličtinu.

Každoročně tuto akci pořádá ZŠ s rozšířenou výukou jazyků Bronzová, soutěž probíhá pod záštitou Velvyslanectví Velké Británie a účastní se jí žáci 5. ročníků z pražských a středočeských škol.

Děti zde uplatní své znalosti angličtiny, procházejí jednotlivá stanoviště a plní různá zadání, vyzkouší si porozumění textu, slovní zásobu a pohotovost, poslech, psaný projev. Zároveň si prověří své vědomosti ve vybraném okruhu otázek, v letošním roce jím byla Evropská unie.

Ve velké konkurenci, především díky počtu soutěžících, ale také vzhledem k účasti žáků ze škol s rozšířenou výukou jazyků, bývá zaslouženým úspěchem již postup do druhého kola soutěže. Všichni, kteří získali největší počet bodů a postoupili, prokázali své dobré vědomosti a výbornou znalost angličtiny. Měla jsem proto velkou radost z postupu naší žákyně Lucky Vokálové .Do druhého kola si děti připravily básničku, píseň či vyprávění v anglickém jazyce a pohovořily na zvolené konverzační téma.

Netrpělivě jsme očekávaly konečné výsledky. A potěšilo nás krásné 3.místo. Velká gratulace patří žákyni 5.B, Lucii Vokálové.

Blahopřejeme!

Mgr. Jana Konývková
vyučující AJÚspěch našich florbalistů


Dne 19.10.2010 se žáci 4. a 5.ročníkůnaší školy zúčastnili IV.ročníku florbalového turnaje středočeských základních škol -okresní kolo. Po obětavém a vynikajícím výkonu náš tým ve složení: M. Nagy, M. Vlček, CH. Langer, Š. Bělohlávek , J. Cigler, V. Kácha, L. Kalousek, M. Rokyta, M. Mochan J. Votava, M. Bobek, P. Kall vybojoval skvělé 2.místo.

Blahopřejeme!

Ing. Iva Urešová
třídní učitelka 4.AŠkolní kolo soutěže dětských recitátorů


Dne 23.2. zněla v tanečním sále naší školy především česká poezie.

Děti, které zastupovaly své třídy, se na svá vystoupení pečlivě připravily. Přesto, že se někteří nevyvarovali různých interpretačních chyb či jiné zmohla tréma, bylo tu spousta zajímavého k slyšení. Potlesk a uznání patřily všem. Za jejich zájem o literaturu, tvořivou práci na interpretaci básně či prózy, za snahu co nejlépe zvládnout svá veřejná vystoupení.

Na porotě pak byl nelehký úkol vybrat z každé kategorie ty, kteří nás budou reprezentovat v oblastním kole.V 1.kategorii porotu nejvíce zaujal David Kopejtko s humornou básní Ivana Blatného O hádavých skřítcích. Spolu s ním postoupili David Frank Tenora a Anežka Luňáčková.

V 1.kategorii porotu nejvíce zaujal David Kopejtko s humornou básní Ivana Blatného O hádavých skřítcích. Spolu s ním postoupili David Frank Tenora a Anežka Luňáčková.

Ve 2.kategorii se na prvním místě díky svému přirozenému a kultivovanému projevu umístila Barbora Kácalová. Která zarecitovala Seifertovu báseň První dopis mamince.Z dalších míst postoupili Iveta Šenerová a David Vít.

Ve 3.kategorii si svůj text dobře vybral David Pilárik, s humorem a nadsázkou přistoupil k Morgensternově básni Pan nůž a paní lžíce. Dále postoupili Eliška Součková a Roman Hajlich.

Velkým přínosem byla účast našich prvňáčků. Tato nultá kategorie je sice nepostupová,ale nadšení, se kterým tito nejmenší recitovali nám všem udělala radost.

Poděkování patří všem paním učitelkám, které se na přípravě svých žáků podílely.

Mgr. Jana Konývková
organizátorka soutěžeFinanční gramotnost ve škole


Dne 27.9.2010 proběhl ve všech třídách projektový den, který byl zaměřen hlavně na finanční gramotnost. V letošním roce jsme zvolili projekt cíleně zaměřený na jednotlivá období podle školního vzdělávacího programu, který připravily týmy učitelů.

Pro 1. - 3. ročníky byly garanty projektu s názvem Nakupujeme bez dluhů p. uč. Dvořáková a Krásová.Sestavily mozaiku zajímavých kreativních her a pracovních úkolů, které vhodně uváděly jeho účastníky do reálných situací „co si mohu dovolit koupit". Děti se zábavnou formou seznámily s finanční gramotností.Žáci plnili se zaujetím a radostí různé úkoly jak individuálně, tak v pracovních skupinách. Výsledkem kažké skupiny byl plakát,jehož hodnocení probíhalo v rámci třídy. Také hra na obchod a „reálné" nakupování bylo dětmi přijato s nadšením.

P. uč. Možná(garant pro projekt u pro 4. a 5. ročníky s názvem Historie Hostivice )zvolila pro žáky mimo jiné porovnávání cen nábytku z 18.století a prohlídku zámku a s výkladem p. místostarosty Ing. J. Kučery.

Žáci 6.- 9.ročníků pod taktovkou týmu p. uč. Berchtoldová a p. uč. Dubský sestavovali návrhy dopravního hřiště v Hostivici včetně finančního zajištění a stanovení podnikatelského záměru.

Jako nejlepší dopravní hřiště byl vyhodnocen nezávislou porotou z řad netřídních učitelů návrh třídy 8.B (tř. uč. Kateřina Diblíková).

Žáci pracovali pod vedením třídních učitelů ve skupinách i individuálně a výsledky své práce prezentovali, hodnotili, rozebírali, diskutovali o nich, nabízeli alternativní řešení...

Fotodokumentaci celého dne, kterou zajistily p. Hlaváčková a Lišková, najdete ve fotogalerii na webových stránkách základní školy.


ve spolupráci s garanty projektů za jednotlivá období a třídními učiteli sestavila


Vlasta Lišková
koordinátor ŠVPRevolution Train


Naše škola velmi ráda využila možnosti prohlídky propagačního vlaku, jehož zastávku nám na hostivickém vlakovém nádraží zajistil sám pan hejtman. Dne 21.9.2010 měli žáci 6. - 9. tříd možnost navštívit s p. učitelkami Mgr. Renatou Havelkovou a Jitkou Pecháčkovou v rámi proti drogové prevence unikátní projekt s názvem „Revolution Train"

O co vlatně šlo? Děti prožily živé představení všech stadií vývoje drogové závislosti, a to vše v netradičním prostředí - ve speciálně upravených vlakových soupravách. Autorům projektu se podařilo účastníky vtáhnout přímo do děje za vyzužití vnímání všemi smysly(prostředí baru, tunel navozující stav působení návykové látky apod.)Děti si tak program prožily velmi autenticky a i jejich slova dokazují, že odcházely plné dojmů.Takovéto prožitkové programy napomáhají silou prožitku zprostředkovat mladým lidem rizika užívání lehkých drog, což v době rostoucí obliby užívání drog je nanejvýš zapotřebí.


Jitka Pecháčková
školní metodik prevencePřespolní běh


Naše škola pořádá pravidelně na konci září celookresní závody v přespolním běhu. Letos připadl závod na 21.9.Zúčastnilo se ho 15 škol okresu Praha-západ se 6 člennými družstvy chlapců a dívek. Pěkné počasí a výborně připravené tratě za pomoci TS Hostivice přispěly ke zdárnému průběhu závodu. V kategorii chlapců zvítězilo družstvo ZŠ Černošice, soutěž dívek vyhrála ZŠ Rudná. Naše družstva startovala ve složení:

CHLAPCI:

• K. Charvát
• E. Bukoci
• Z. Stružný
• M. Konopka
• T. Kříž
• J. Červený

DÍVKY:

• D. Krotilová
• K. Kulová
• R. Vrkočová
• T. Štěpánková
• J. Jančová

Chlapci se umístili na 5. místě, dívky na 9. Přesto jsme nezůstali bez medaile. V kategorii jednotlivců získal K. Charvát stříbrnou medaili, vyhrál J. Vyštajn z Černošic. Na 1.místě v kategorii dívek se umístila R. Smetanová z Průhonic. Vítězové k medailím a pohárům dostali i sladkou odměnu,kterou už tradičně zajistila sponzorsky firma BOSTR.


Mgr. Věra Penková
vyučující TV2009/2010


První cena v pěvecké soutěži


Mikuláš Svoboda (4.A) se zúčastnil pěvecké soutěže "Karlovarský skřivánek".

V Únoru si vyzpíval 1. místo v krajském kole a v březnu se umístil na 2. místě v krajském kole. Na soutěž Mikuláše připravovala jeho maminka, která napsala text a hudbu písničky a při soutěži ho doprovázela na kytaru.

Blahopřejeme!

ZŠ HostiviceVítězství v Olympiádě z Českém jazyce


Dne 16.3. 2010 obsadil žák Petr Neuman z 9.B vynikající 1.místo v okresním kole Olympiády z Čj a postupuje do krajského kola.

Na pěkném 4.místě se umístila další žákyně naší školy - Nikola Rigová z 9.B.

Blahopřejeme!

Jitka Pecháčková
vyučující ČJOkresní kolo žáků 6.-7.roč. ve florbale Praha-Braník


Dne 21.1.2010 družstvo žáků naší školy ve složení:

Charvát Karel (7.A)
Linek Dominik (7.A)
Malík Jan (7.A)
Moldan Martin (7.B)
Matoušek Zdeněk (6.B)
Bernard David (6.B)
Schönfeld Jakub (6.A)
Novotný Petr (6.A)
Bečvář Dominik (6.B)
Konopka Michal (7.A)
Horák Vojtěch (6.A)
Hudymáč Ján (6.B)
Bukoci Erik (7.A)

...nenašli v turnaji přemožitele a obsadili 1.místo.

Blahopřejeme!

Jaroslav Kalouch
vyučující TVChemická olympiáda


21.1.2010 se žák 9.A Jan Sedláček umístil na 5. -6. místě v okresním kole CHO v Kladně.

Postupuje do krajského kola.

Blahopřejeme!

Mgr. Renáta Trhlínová
vyučující CHHodnocení žáků 6. ročníků - STONOŽKA


Během měsíce září proběhl na druhém stupni naší školy projekt STONOŽKA - srovnávací testování žáků tříd 6.A a 6.B., do kterého jsou zapojeny školy z celé ČR.

Tento evaluační program pro školy sleduje 6.třídy v jejich adaptaci na změny při přestupu z prvního stupně na stupeň druhý. A to především při střídání vyučujících v jednotlivých předmětech, při přemisťování během přestávek do odborných učeben. Žáci se učí větší samostatnosti a zodpovědnosti a to vše v souvislosti s jejich studijními výsledky. Projekt sleduje 6.třídy a jejich vývoj v průběhu následujících let pomocí balíčku evaluačních nástrojů, který obsahuje sady dotazníků. Součástí je podrobné vyhodnocení výsledků formou testů z českého jazyka, matematiky a všeobecných studijních předpokladů. Škola tak získává ucelený přehled o tom, jak se školní vzdělávací program projevuje na výsledcích žáků a současně v jejich hodnocení v rámci zúčastněných škol.

Konkrétní výsledky za každého žáka získají jako originální zprávu rodiče, škola má k dispozici výsledky, které obsahují souhrnné tabulky a grafy, týkající se celé školy. Výsledky také obdrží vyučující daného předmětu a třídní učitelé, aby dokázali posoudit, jak rozvíjet předpoklady svých žáků či kompenzovali jejich nedostatky.

No, a jak jsou hodnoceny výsledky našich žáků ve srovnání s ostatními zúčastněnými školami? Testy vypovídají, že patříme mezi úspěšné školy a máme lepší výsledky než 70% zúčastněných škol a to jak v českém jazyce a v matematice, tak a ve všeobecných studijních předpokladech - OSP.

Mgr. V. Koulová
zástupkyně ředitele pro II. stupeň


Tomu odpovídá přiložený graf v porovnání s ostatními ZŠ a gymnázii:

*kliknutím na graf se otevře zvětšený*Interaktivní tabule v základní škole


Naše základní škola je v současné době vybavena již šesti interaktivními tabulemi (IAT). Všechny tabule jsou do výuky často zařazovány, v odborných učebnách nové školy jsou naprosto nedílnou součástí prakticky každé vyučovací hodiny. Předměty vyučované na druhém stupni - Přírodopis, Informatika, Chemie, Zeměpis - zde všude se toto moderní médium pravidelně uplatňuje. Pedagogové jej rádi využívají také při výuce Anglického jazyka, Matematiky nebo Výtvarné výchovy, zkrátka každý předmět lze zatraktivnit pomocí této techniky. Za tímto účelem byla nakoupena celá řada interaktivních učebnic.

Velikou radost nám dělá IAT ve sborovně staré školy. Naši nejmenší žáčci nemusí za tabulí docházet do nové budovy, ale mají ji k dispozici kdykoliv. Novinkou jsou interaktivní učebnice pro 1.třídy - Slabikář a Živá abeceda - Prvouku se vyučují interaktivně 1., 2. i 3. ročníky. Prvotní potíže s počítačovým vybavením jsme úspěšně překonali a učebna s IAT ve staré škole je k radosti dětí denně dle pořadníku obsazena. 4. a 5.ročníky využívají IAT ve školní knihovně, kde výuka probíhá také s použitím všech počítačových stanic. Pro ilustraci je přiloženo grafické znázornění použití IAT na 1.stupni podle předmětů za 1.pololetí.

Martina Erbová
školní informační centrum


*kliknutím na graf se otevře v Excelu*

Mgr. V. Koulová
zástupkyně ředitele pro II. stupeňŽáci, učitelé, rodiče a adopce na dálkuVážení čtenáří, pokud Vám Adopce na dálku nic neříká, mám pro Vás několik základních údajů. Cílem tohoto projektu je to, aby chudé děti z Afriky, Indie a jiných rozvojových zemi měly alespoň základní vzdělání a získaly tím šanci na lepší budoucnost. Dítě sice žije nadále se svou rodinou, ale jeho adoptivní rodič mu zasíláním finanční částky/ jednou do roka / hradí školné, školní pomůcky a uniformu. Náš školní parlament jménem všechny žáků naší školy dal podnět, aby se i naše škola zapojila do Adopce na dálku. Díky velkému zájmu dětí,rodičů a učitelů se nám podařilo vybrat požadovanou částku. A tak jsme mohli dne 27.1. 2010 adoptovat chlapce z Ugandy ve východní Africe. Jmenuje se Charles Kisada a je mu 10 let, má rád fotbal a až bude velký, chtěl by se stát učitelem. Ve škole se snaží být aktivní a dobře prospívat.Vede diskuzní kroužek a organizuje třídní aktivity. Po vyučování spěchá domů pomáhat svým rodičům s pracemi doma i na poli. Roční příspěvek činí 7 000 Kč, zhruba do 3-4 měsíců by nám měl přijít od Charlese první dopis. Jelikož bylo vybráno víc, než jsme očekávali, rozhodl školní parlament po projednání na třídnických hodinách o tom, že zbývající peníze zašleme do Česko-slovensko-ugandské nemocnice sv.Karla Lwangy ve vesnici Bikawe na vzdělávání zdravotního personálu - dívek z okolních vesnic / z důvodu vysoké úmrtnosti a nedostatku kvalifikované péče /. My, žáci i vy všichni, kteří jste příspěli na Charlese a jeho vzdělání, věříme, že z něj vyroste chytrý hoch a splní se mu jeho sen stát se učitelem. Vám všem, kteří jste nezůstali lhostejní, děkujeme za podporu a zájem !

A vy, kteří teď čtete tento článek a mrzí Vás, že jste se nemohli do sbírky zapojit, můžete pomoci prostřednictvím SMS /30,-Kč/ ve tvaru DMS UGANDA na číslo 87777.

Veškeré informace naleznete zde.


Děkujeme!
Tereza Nohavová, 9.A8. a 9. ročníky v divadle


Dne 22.10. ráno jsme se sešli na zastávce autobusu,cílem bylo představení Baron Prášil v divadle ABC. Cesta proběhla bez problémů. V divadle byla spouta žáků i z jiných škol. Většina z nás už chtěla mít divadelní představení za sebou, ale když jsme se usadili do pohodlných sedaček, poutavý a neobvyklý děj nás zaujal natolik, že jsme rychle přehodnotili své příliš zbrklé úsudky. Zvláštní a neskutečné příběhy Barona Prášila nás vyvedly z denního školního stereotypu do říše fantazie, a tak jsme nakonec odcházeli spokojeni, nepříjemné pocity z rána byly zapomenuty a na další divadlo se budeme už určitě těšit.


M. Miková a L. Horáková!
žákyně 8.A.Tématický den - Cestovní kancelář (26.10.2009)


Tento den všichni žáci se svými třídními učiteli se "rozjeli" po všech částech světa i do vesmíru, aby získali nové informace o předem určených lokalitách, zjistili jejich zajímavosti, dokázali vypočítat cenu pobytu a cesty do vzdálených destinací a co navíc ? Pro své spolužáky připravili poutavý plakát, který by přiblížil místo, které navštivili. Pracovali ve skupinách, ve dvojicích i samostatně, museli řešit problémy s organizací i grafikou jejich plakátu,diskutovat a volit kompromisy, dohodnout se, využívali všech prostor školy(knihovny, učeben s interaktivními tabulemi....). Výsledkem je také katalog, kde jednotlivé třídy soustředily nejen postup své práce, pracovní listy.. ,ale i hodnocení plakátů, které prováděli sami žáci. Katalog si můžete prohlédnout ve školní knihovně. Afmosféru v jednotlivých třídách si prohlédněte na fotografiích.


ZŠ Hostivice


Copyright © 2017 Základní škola Hostivice All Rights Reserved